Genel

VMware Nedir?

VMware, Palo Alto, California’da yerleşik bir sanallaştırma ve bulut bilişim yazılımı sağlayıcısıdır.1998’de kurulan VMware, Dell Technologies’in bir yan kuruluşudur. EMC Corporation, 2004 yılında VMware‘i satın aldı; EMC sonra VMware onun üzerindeki sanallaştırma teknolojilerini üsleri 2016 yılında Dell Technologies tarafından satın alınmıştır çıplak metal hipervizör ESX / ESXi içinde x86 mimarisi .

VMware sunucu sanallaştırmasıyla, fiziksel sunucuda birden fazla sanal makineye (VM) aynı fiziksel sunucuda çalışmasına izin vermek için bir hiper yönetici kurulur . Her VM kendi işletim sistemini (OS)çalıştırabilir, bu da birden fazla işletim sisteminin bir fiziksel sunucu üzerinde çalışabileceği anlamına gelir.Aynı fiziksel sunucudaki tüm VM’ler ağ oluşturma veRAM gibi kaynakları paylaşır .

Diane Greene, Scott Devine, Mendel Rosenblum, Edward Wang ve Edouard Bugnion, ilk ürünü olan VMware Workstation‘ı 1999 yılında piyasaya süren VMware’i kurdu . Şirket, 2001 yılında VMware ESX adlı ikinci ürününü piyasaya sürdü.

VMware‘in mevcut CEO’su, 2012 yılında atanan Patrick P. Gelsinger.

vmware şirketi
vmware şirketi

VMware ürünleri

VMware ürünleri sanallaştırma, ağ oluşturma ve güvenlik yönetimi araçları, yazılım tanımlı veri merkezi yazılımı ve depolama yazılımını içerir.

Veri Merkezi ve Bulut Altyapısı

VMware vSphere , VMware‘in sanallaştırma ürünleri paketidir. 2009’dan önce VMware Infrastructure olarak bilinen VMware vSphere, ESXi, vCenter Server, vSphere Client, vMotion ve daha fazlasını içeriyor . Nisan 2017 itibariyle en güncel sürüm, üç sürümde mevcut olan vSphere 6.5‘tir: Standard, Enterprise ve Enterprise Plus.

Ağ ve Güvenlik

VMware NSX VMware SX bir yönetici, geliştirmek dağıtmak ve yapılandırmak sağlayan, ağ bileşenlerini sanallaştırmanıza sağlar 2012 yılında Nicera edinilen oluşturulan sanal bir ağ ve güvenlik yazılımı sunan sanal ağlar ve anahtarları donanım yerine yazılım aracılığıyla. Bir yöneticinin, bir yöneticinin fiziksel ağı çoklu sanal ağlara bölmesine izin vermek için hiper denetimcinin üzerine oturur.

VMware vRealize Network Insight, yöneticinin mikrosejmentasyonu planlamasını ve VMware NSX‘insağlığını kontrol etmesini sağlayan bir ağ işlemleri yönetim aracıdır . VRealize Network Insight, VMware‘in 2016 yılında Arkin’i satın almasıyla teknolojiye dayanıyor. Network Insight, NSX Manager‘dan bilgi toplar; Ayrıca, bir NSX ortamındaki sorunların giderilmesine yardımcı olan kullanıcı arabirimindeki hataları görüntüler.

SDDC Platformu

VMware Cloud Foundation , vSphere, VMware Sanal SAN (vSAN) ve VMware NSX’i SDDC Yöneticisi aracılığıyla tek bir platformda birleştiren entegre bir yazılım yığınıdır . Bir yönetici, şirket içi paketi özel bir bulut olarak dağıtabilir veya genel bir bulut içinde bir hizmet olarak çalıştırabilir . Bir yöneticiağ veya depolama için beklemek zorunda kalmadan bir uygulamayı anında sağlayabilir .

Depolama ve Kullanılabilirlik

VMware vSAN, ESXi hipervizöründe yerleşik ve vSphere ile entegre edilmiş, yazılım tabanlı bir depolama özelliğidir; Birden çok ESXi ana bilgisayarından disk alanı ayırır ve koruma sınırları, zayıf provizyon ve silme kodlaması gibi akıllı politikalar aracılığıyla bunu karşılar .

VMware Site Recovery Manager (SRM) , bir yöneticinin bir arıza durumunda otomatik olarak yürütülen kurtarma planlarını oluşturmasına olanak veren bir felaket kurtarma yönetimi ürünüdür. Site Kurtarma Yöneticisi, yöneticilerin VM’lerin yük devretme ve geri dönüşünü otomatik olarak düzenlemesini sağlar . SRM ayrıca, göç etmiş VM’lerde ağ ve güvenlik politikalarını korumak için NSX ile entegre olur.

VMware vCloud NFV, bir servis sağlayıcısının ağ işlevlerini farklı satıcılardan sanallaştırılmış uygulamalar olarak çalıştırmasını sağlayan bir ağ işlevleri sanallaştırma platformudur. NFV, daha önce donanıma güvenen bir iletişim servis sağlayıcısına sanallaştırmanın ve bulutun aynı yararlarını sağlar.

Bulut Yönetim Platformu

VRealize Suite kullanıcı oluşturmak ve hibrid bulut yönetmenizi sağlar yazılımın bir gruptur. VRealize Suite, vRealize Operations, vRealize Log Insight, vRealize Automation ve vRealize for Cloud’u içerir.Bu paketle, bir yönetici birden fazla hiper yönetici veya bulut platformunda VM’leri tek bir yönetim konsolundan dağıtabilir ve yönetebilir.

Dijital Çalışma Alanı

Workspace ONE , yöneticinin, mobil aygıtları ve bulut tarafından barındırılan sanal masaüstlerini ve uygulamalarını, bulutta veya şirket içinde dağıtılan tek bir yönetim platformundan kontrol etmesini sağlar. Workspace ONE paketi, VMware AirWatch , Horizon Air ve Identity Manager‘ı içerir .

Identity Manager, VMware‘in 2010 yılında TriCipher’i satın almasından teknolojiyi kullanıyor. Bu , web, bulut ve mobil uygulamalar için tek oturum açma (SSO) yetenekleri sunan bir hizmet ürünü olarak bir kimlik . Kimlik Yöneticisi, oluşturulan politikalara dayanarak herhangi bir cihazdan herhangi bir uygulamaya SSO erişimi verir.

Kurumsal Mobilite Yönetimi

VMware AirWatch, bir yöneticinin mobil cihazları, uygulamaları ve verileri dağıtmasını ve yönetmesini sağlayan bir kurumsal mobilite yönetimi (EMM) yazılım platformudur. EMM yazılımının amacı, herhangi bir ağdaki herhangi bir cihazdan erişilebilen kurumsal uygulamaları ve verileri güvence altına almaktır.

Kişisel Masaüstü

VMware Fusion , Mac bilgisayarlarda bir Windows işletim sistemini sanallaştıran bir yazılımdır.Yazılım, bir kullanıcının Mac OS’ye geçmesine ve iki işletim sistemi arasında verileri yeniden başlatmadan paylaşmasına olanak tanır . Aynı zamanda Birlik modu aracılığıyla Mac araç çubuğundaki Windows uygulamalarına kullanıcı erişimi verir. Fusion, bir yöneticinin Linux‘ta ve bir Mac‘te başka bir çok işletim sistemini çalıştırmasını sağlar .

VMware Workstation, yazılım şirketi tarafından yayınlanan ilk üründür. Sistem yöneticisinin, VM’leri doğrudan tek bir fiziksel makine üzerinde oluşturup çalıştırmasını sağlar. Bu VM’ler fiziksel makine ile aynı anda çalışır. Her VM kendi işletim sistemini çalıştırır.

Yorumlar

yorumlar

Etiketler

Blog Kedi

Bu okuduğunuz makaleleri patileri ile yazan pisicik! işte o benim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı