Genel

VMware ESXi Nedir?

VMware ESXi,  üzerinde  çalışan aracılarla arabirim oluşturan VMkernel işletim sistemine dayanan işletim sisteminden bağımsız bir hipervizördür . ESXi, Elastic Sky X Integrated için duruyor.

ESXi, bir işletim sistemi ( OS ) gerekmeden doğrudan sistem donanımı üzerinde çalıştığı bir tip-1 hiper denetleyicidir . Tip-1 hiper yöneticileri, doğrudan donanım üzerinde çalıştıkları için çıplak metal hiper yönetici olarak da adlandırılır.

ESXi, kurumsal organizasyonlarda hedeflenmiştir.VMware, bir ESXi sistemini, durum bilgisi olmayan bir bilgi işlem düğümüne benzer şekilde açıklar.Sanallaştırma yöneticileri, kayıtlı bilgileri bir yapılandırma dosyasından yükleyebilir.

ESXi’nin VMkernel’i doğrudan VMware aracıları ve onaylanmış üçüncü taraf modülleriyle arayüz oluşturur. Yöneticiler, konsolunu veya bir vSphere istemcisini kullanarak VMware ESXi’yi yapılandırabilir. Ayrıca, ESXi’nin yükleneceği onaylanmış, desteklenen donanım için VMware’in donanım uyumluluk listesini de kontrol edebilirler.

ESX ve ESXi’nin farklı versiyonları

VMware, ESXi’yi 2010 yılında VMware ESX sürüm 4.1’in piyasaya sürülmesinden sonra piyasaya sürdü. ESX’in 5. sürümünden sonra, yalnızca ESXi destek almaya devam etti. ESXi, daha önceki ESXi sürümleri için temelde hata düzeltmeleri içeren 6.7 sürümündedir.

ESX lisansları, herhangi bir sunucuya ESX yerine ESXi dağıtmayı seçebilir. ESXi’den önce, VMware, konsol OS ve güvenlik duvarı gibi daha fazla parçadan oluşan ESX hipervizörünü sundu  .Uzak komut satırı arabirimleri ve sistem yönetimi standartları, hizmet konsolu işlevlerini değiştirdi.

Hiper yönetici, ESX’te bulunmayan diğer araçlarla birlikte Otomatik Dağıtımı ve özel resim oluşturmayı destekler. VMware’e göre ESXi’nin mimarisi, ESX ile yaklaşık 2 GB’ye kıyasla, 150 MB’den daha az alan kaplıyor – 32 MB disk alanı.

ESXi – VMware vSphere Hypervisor’un soyulmuş, ücretsiz bir sürümü – daha az sayıda özelliği destekliyor. VCenter Server ile iletişim kuramasa da , sunucuları ince sağlama gibi seçeneklerle sanallaştırır  . ESXi’nin ücretli sürümü, makinelerin canlı geçişini, otomatik yük dengelemeyi ve havuz depolamayı ve birden çok ana bilgisayardaki kaynakları hesaplamayı içerir.

ESXi gereksinimleri ve kurulumu

ESXi hafif olduğundan, minimum miktarda donanım kaynağı gerektirir. Özellikle, ESXi sürüm 6.7, en az 2 iki CPU çekirdeği, 2006 öncesi yayınlanmış 64 bit x86 işlemci ve 4 – veya tercihen 8 GB RAMiçeren bir ana makine gerektirir . Yöneticiler, VMware’in ESXi Kurulum ve Kurulum Kılavuzu’nda Donanım ve Sistem Kaynakları altında ESXi 6.7 için gereken kaynakların tam listesini bulabilir.

ESXi, ana makinede doğrudan yerel bir sabit diske kurulur. ESXi’yi yüklemek için, yükleyiciyi başlatın ve sadece uyarıları takip edin. ESXi yüklendikten sonra, yöneticiler IP adreslerini veya diğer yapılandırma seçeneklerini atamak gibi ESXi ana bilgisayar seçeneklerini değiştirmek için doğrudan konsolu kullanabilirler. Daha sonra, hem sanal makineleri ( VM’ler ) başlatmaya yardımcı olan vSphere Web İstemcisi’ni veya vSphere İstemcisini kurabilirler .

Son olarak, yöneticiler ana makineye ve tercih ettikleri vSphere istemcisine erişim sağladıklarında bir VM’yi başlatabilirler. Yöneticiler, bir sonraki vSphere güncellemesi ile – vSphere 6.7 güncellemesinin 1 takip edilmesinin akılda tutulması gerektiğini hatırlatır – Web İstemcisi amortismana tabi tutulur.

ESXi’nin temel özellikleri

VMware ESXi, trafik şekillendirme, bellek balonlaması , rol tabanlı güvenlik erişimi, günlüğe kaydetme ve denetleme, GUI ve vSphere PowerCLI gibi temel özellikleri destekler . ESXi ayrıca 128 CPU ve 120 cihaz konfigüre edebilme özelliğine sahiptir.

VMware ESXi navigator

Yöneticiler, CLI yerine uzak araçları kullanarak bu işlevi yönetebilir ve ESXI, üçüncü taraf yönetim aracıları yerine API tabanlı bir entegrasyon modeli kullanabilir. ESXi, VMware Server ve Microsoft Virtual Server ile VM’lerin oluşturulmasını destekler.

ESXi faydaları ve dezavantajları

ESXi’yi bir veri merkezine kurmak, 150 MB’lik hafif ayak izi nedeniyle hızlı ve basittir. Ayrıca, ESXi’nin hafif formatı nedeniyle yöneticilerin daha az yamaya ihtiyacı vardır. Daha küçük boyutundan dolayı ESXi daha güvenli olarak görülüyor. Ayrıca, VMkernel’e güvenlik yönetimi de eklenmiştir. ESXi ayrıca basitleştirilmiş bir GUI sunar.

Ne yazık ki, ESXi, boyutunu korumak için daha az yapılandırma seçeneği sunuyor. Daha önce bir sanallaştırma ürünü kullanmayanlar için de bir öğrenme eğrisi var.

ESXi’nin bir diğer dezavantajı, ek CPU iş ve işletim sistemi çağrıları ile yaratılan yükün bir VM’de bir uygulamanın yavaşlamasına neden olmasıdır. ESXi’nin ücretsiz sürümü, kullanıcıları iki fiziksel CPU’nun kullanımına da sınırlar.

VMware ESXi ve vSphere

VMware vSphere, ESXi’yi içeren bir VMware’in sunucu sanallaştırma ürünleri paketi olarak işlev görmektedir. ESXi, VMware vSphere 5.x lisansları için özel bir hipervizördür. Yöneticiler, özel bir bulut ortamı için bir temel olarak bir vSphere ana bilgisayarını kullanabilir.

VSphere’de bulunan VMware ürünleri, VMware vCenter Server, vSphere Web İstemcisi, vSphere Client, vSphere Dağıtılmış Switch, VMware High Availability ve VMware Virtual Symmetric Multi-Processing gibi yazılımları kapsar.

VMware ESXi ve XenServer

Citrix XenServer , Xen hiper yöneticisine dayanan ESXi ile karşılaştırılabilen bir açık kaynaklı sunucu sanallaştırma platformudur. Xen ayrıca bir tip-1 hipervizördür; Ancak, XenServer tüketicilere yöneliktir. XenServer, sunucu masaüstü ve bulut VM’lerini barındırabilir, dağıtabilir ve yönetebilir.

XenServer’daki özellikler canlı VM geçişi, sağlık kontrolleri ve performans raporlama uyarılarını içerir.Xen Linux çekirdeğinde bulunur; bununla birlikte, sadece SUSE Linux Enterprise Server gibi az sayıda Linux dağıtımı tarafından desteklenir.

Bir önceki yazımız olan VMware Nedir? başlıklı makalemizde vmware, vmware android ve vmware android kurma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

yorumlar

Etiketler

Blog Kedi

Bu okuduğunuz makaleleri patileri ile yazan pisicik! işte o benim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı